Skip links

Su Arıtma Cihazı PH Değeri Kaç Olmalı?

Sağlıklı bir yaşam sürdürmek isteyen insanlar için su içmenin faydaları saymakla bitmez fakat insanlar su arıtma cihazı PH değeri kaç olmalı sorusunu sormaya devam ediyorlar. Yapılan araştırmalar da bir insanın günlük 1,5 litre su içmesi gerektiğini ortaya koyar. Burada ise dikkat edilmesi gereken nokta, içilen suyun PH değerinin kaç olduğudur.

Su Arıtma Cihazı PH Değeri Kaç Olmalı?

Özellikle şebeke sularının gün geçtikçe kirlenmesiyle beraber su arıtma cihazları önemli bir yer tutmaya başladı. Arıtma cihazları içerisindeki nano teknoloji membran filtreler sayesinde sudaki zararlı mikroorganizmaları ayrıştırarak daha temiz ve daha yumuşak bir hale getirir. Cihazın arıttığı suyun PH değeri ise dikkat edilmesi gereken bir noktadır. İnsan vücudu için yararlı olan PH aralığı 7.5 – 9.5 arasında olmalıdır.

Bu noktada su arıtma cihazlarındaki filtreler sudaki PH değerini bu aralıkta tutar. Suyun sertleşmesini sağlayan magnezyum ve kalsiyum miktarını dengeleyerek ortalama 8 PH değerinde suyun arıtımını sağlar. Eğer arıtma cihazları belirtilen aralıkta suyun PH değerini dengelemiyorsa bu durum vücutta ciddi problemlerin oluşmasına sebep olur.

İçme Suyu PH Değeri Kaçtır?

İçme suyu PH değeri kaçtır diye merak ediyor olabilirsiniz. Sudaki PH değeri, suyun asidik ve bazik durumunu ifade etmeye yardımcı olan bir değer birimidir. Doğadaki suların PH değerleri 0 – 14 arasında değişkenlik gösterir. Bu durumda 0 – 7 arasındaki PH değeri suyun asidik yapısını belirtirken, 7 – 14 arasındaki PH değeri ise suyun bazik yapısını belirtir. Yani 0 – 7 PH asidik suyu, 7 nötr suyu ve 7 – 14 PH ise alkali suyu ifade eder. Doğadaki suların PH değerleri toprak yapısından iklime kadar pek çok değişkene bağlı olarak farklılık gösterebilir.

İçilebilir sularda ise PH değeri, nötr veya hafif alkali şeklinde olmalıdır. Doğal kaynaklardaki içilebilir suyun PH aralığı 6,5 – 8,5 arasındaki olurken, içme sularındaki PH aralığı ise 6,5 – 9,2 aralığında olmalıdır. Belirtilen aralıklardaki PH değeri yüksek olan sular daha sağlıklıdır. Sudaki PH değerinin yanı sıra suyun sertlik derecesi de önem taşır. Sudaki magnezyum ve kalsiyum miktarları fazla ise bu durum suyun sert olduğu anlamına gelir.

Bizi Arayın
×

Özel İndirimler İçin Şimdi Arayın

aquamizu whatsapp
×

Aquamizu Whatsapp İletişim

 • aquamizu whatsapp
  Ankara
 • aquamizu whatsapp
  Bursa
 • aquamizu whatsapp
  İstanbul
 • aquamizu whatsapp
  İzmir
 • aquamizu whatsapp
  Diğer İller