Skip links

Su Kirliliği Nedir?

Dünyadaki canlı varlığının devam edebilmesi adına su, oldukça önemli bir doğal kaynaktır. İnsanlar, hayvanlar, bitkiler ve diğer canlılar hayatlarını devam ettirebilmek adına suya ihtiyaç duyar. İhtiyaç duyduğumuz su, temiz olması gerektiğinden su kirliliği nedir konusu düzenli olarak merak edilmektedir. Su, hayatın devamını sağlayan doğal bir kaynak olmasının yanında ne yazık ki her geçen gün çeşitli nedenlerden dolayı kullanılmaz hale geliyor.

Su Kirliliği Nedir?

Bu durum ise su kirliliği nedir sorusunu meydana çıkarıyor. Toprağından altından üstüne kadar, fabrikalardan evlere kadar hemen hemen her alanda kullanılan su, doğadaki dengenin bozulması yüzünden kirlenmeye ve içilemez bir hal almaya başladı. Tuzlu veya tatlı her türlü su kaynağının içilemez hale gelmesiyle beraber oluşan su kirliliği, canlı hayatının devamını sağlamak açısından oldukça ciddi bir problemdir. İnsan elinden çıkan atıklar yüzünden okyanus, deniz ve göl sularının kirlenmesi, geçtiğimiz son on yılda birçok canlı türünün yaşam piramidinden silinmesine neden oldu.

 • Fabrikalardan çıkan ağır materyaller,
 • Geri dönüşümü sağlanmayan atıklar,
 • Kimyasal ilaç ve gübreler,
 • Hava kirliliğine yol açan zehirli gazlar,
 • Doğal kaynakların dikkatsizce kullanılması vb.

Diğer yandan kirliliğin sebepleri olarak yukarıda sizler için sıraladığımız nedenleri örnek gösterebiliriz.

Su Kirliliğine Karşı Arıtma Cihazları

Sanayileşmenin artmasından sonra özellikle de son yıllarda ciddi sorunlara sebep olan su kirliliğine karşı, içilebilir su kaynaklarının arıtılması konusu önemli bir yer ediniyor. Genel anlamıyla hem musluklarda hem de farklı kaynaklardaki suları içilebilir hale getiren araçlara, su arıtma cihazı denir. Su kirliliğine karşı alınabilecek önlemlerin başında gelir. Klasik su arıtma cihazlarına karşılık nano teknoloji kullanılarak oluşturulan ve özel yapıya sahip olan cihazlar, suların daha temiz ve içilebilir olmasını sağlar.

Bu cihazların temel çalışma prensibi, nano teknolojiyle yapılan membran filtre aracılığıyla sudaki kirli ve zararlı maddeleri maddeleri ayrıştırarak temiz su elde etmektir. Membran filtreler sayesinde suyun içerisindeki mikroorganizmalar ayrıştırılarak suyun daha temiz olması sağlanır. Arıtma cihazları yalnızca içme suyu elde etmek için değil aynı zamanda banyo yapmak, çamaşır yıkamak, çay demlemek gibi farklı su ihtiyaçlarını da karşılar. Bunun yanında sudaki kötü kokuyu ve pis görüntüyü de gidererek en sağlıklı hale getirir. 

Bizi Arayın
×

Özel İndirimler İçin Şimdi Arayın

aquamizu whatsapp
×

Aquamizu Whatsapp İletişim

 • aquamizu whatsapp
  Ankara
 • aquamizu whatsapp
  Bursa
 • aquamizu whatsapp
  İstanbul
 • aquamizu whatsapp
  İzmir
 • aquamizu whatsapp
  Diğer İller