Skip links

Su Sertliği Nedir?

Tükettiğimiz, kullandığımız su hakkında konuşurken birçok farklı terim kullanırız. Hepsini bir şekilde anlıyoruz ama su sertliği nedir sorusuna tam olarak yanıt bulamıyoruz. Siz de suyun sertliği konusunda tam olarak kendinizi tatmin edemiyor, aradığınız yanıtları bulamıyorsanız doğru adrestesiniz. Bilimsel verilerle su sertliğini açıklamaya çalışacağız.

Su Sertliği Nedir?

Su kullandığınız her alanda suyun temasta olduğu yüzeylerde su lekesine benzer halkalar görebiliriz. Gözle görülen bu lekelerin sebebi ne kirli olmamız ne de yeteri kadar temizlik yapmıyor olmamızdır. Su sertliği nedir sorusunun yanıtı işte bu lekelerde gizli. Su sertliği suda çözünmüş halde bulunan kalsiyum ve magnezyum miktarının formüle edilmiş halidir.

Sert su, çözünmüş mineral sayısının yüksek olduğu, çok yüksek miktarda iyon içeren suya denir. Sert su insanlar için doğrudan tehlikeli değildir ancak kullanım alanlarına göre yumuşatılması, iyonlardan kurtulunması çok daha faydalıdır. Eğer sağlıklı suya ulaşmak istiyorsanız herkes tarafından kabullenilmiş sertlik derecesinde bir suya ulaşabiliyor olmasınız. Aquamizu su arıtma cihazları bu konuda size yardımcı olabilirler.

Fransız Sertlik Derecesi Nedir?

Sertliğin ifade edilmesi için litre başına miligram birimde bulunan kalsiyum karbonat (CaCO3) miktarı kullanılmaktadır. Aynı hesaplamanın milyon birimde bulunan versiyonu da farklı amaçlarla ve farklı bölgelerde kullanılmaktadır.

SınıflandırmaAlman Derecesi (dH)Fransız Derecesi (F)mg/L (ppm) CaCO3
Çok Sert≥ 10.12≥ 18≥ 181
Sert6.75 – 10.1112.1 – 18121 – 180
Orta derecede sert3.38 – 6.746.1 – 1261 – 120
Yumuşak0 – 3.370 – 60 – 60
Su Sertliği Nedir?

Sağlıklı ve kullanıma uygun suyun mümkün olduğu kadar yumuşatılmış olması gerekmektedir. Eğer çok fazla sert olan bir suyla hayatınıza devam edecek olursanız aşırı sorunlar yaşamasanız da temizlik ve doğallık anlamında ciddi eksikliklerle karşılaşabileceğinizi söyleyebiliriz.

Bizi Arayın
×

Özel İndirimler İçin Şimdi Arayın

aquamizu whatsapp
×

Aquamizu Whatsapp İletişim

 • aquamizu whatsapp
  Ankara
 • aquamizu whatsapp
  Bursa
 • aquamizu whatsapp
  İstanbul
 • aquamizu whatsapp
  İzmir
 • aquamizu whatsapp
  Diğer İller