Skip links

Su Arıtma Cihazlarında ORP Değeri Nedir?

Global dünya düzeninde su ve temiz su en önemli noktalardan biridir. Temiz su için su arıtma cihazları kullanılmaktadır. Su arıtma cihazlarında ORP değeri aşırı önemli noktalardan biridir. Suyun PH değeri ve alkali seviyesi bu sayede düzenlenir. Mikrop ve çeşitli bakterilerden bu arıtma değeri sayesinde kurtulmaktadır. Katkısız bir değere sahip olduğu durumlarda arıtma işlemi boşa gitmiş olur. Elde edilen su kirli ve dengesiz halde bulunur. Bu sebeple ORP değerine dikkat edilmelidir.

Su Arıtma Cihazlarında ORP Değeri Nedir?

Su arıtma cihazlarında ORP değeri, özetle suyun arınmasını ve temizlenmesini sağlayan değerdir. Bu değer istenilen aralıklarda olmadığı taktirde gereken verim alınamaz. Kalitesiz ve istenilen düzeyin haricinde su elde edinimi sağlanır. Bu nedenle su arıtma cihazlarında ORP değeri dikkatle kontrol edilmelidir. Sadece içme suyundan ziyade havuz temizliği konusunda da gereken önemli değerler arasında yerini alır.

Su arıtma cihazlarında ORP değeri olarak bilinen değerin açılımı, Oksidasyon İndirgeme Potansiyeli olarak geçer. Bu değer çeşme sularında ve klorlu sularda artıda iken normal içme sularında ekside olması gerekir. İnsan vücudunun PH seviyesi 7 civarıdır. İçilen suyun PH değeri ne kadar yüksekse insanın PH ortalamasını o denli dengeler. PH asit ve baz dengesi olarak 0 aşırı asit 14 ise fazla alkali olarak görülür. PH değeri 0-14 arasında olur. İnsanda nötr olarak 7 halde bulunmalıdır.

Bu nedenlerle su arıtma yapılırken PH dengesini bozmayan ORP değerleri kullanılmalıdır. Cihazlarımız suyu arıtırken en uygun ORP değerlerini kullanmaktadır. Aquamizu su arıtma muslukları ve diğer su arıtma cihazları sayesinde içme suyunda olması gereken ORB değerini doğrudan musluğunuzdan akan suda bulabilir ve sağlıklı, mutlu şekilde hayatınızı devam ettirebilirsiniz.

Su Arıtma Cihazlarında ORP Nasıl Olmalıdır?

Su arıtma cihazlarında ORP değeri eksi halde bulunmalıdır. Örneğin çeşme suyunda +350 ile + 500 mV ORP değeri bulunur. Bazı şişe sularında dahi artı değer görülür. Bu durum aslında ne kadar kalitesiz suların olduğunu gösterir. ORP değeri normal şartlarda içilen bir suyun -150 ile -400 arasında olması gerekmektedir. Bu sayede su PH ve alkali değerleri dengeler. -500 den fazla olan değerler insan vücudu ve bünyesi için ağır geleceğinden zararlı görülmektedir. Bu nedenle su tüketirken ve arıtma yaparken bu durumlara dikkat etmek gerekir. Aksi halde tüketilen suyun verimi ve bize faydası minimum olacaktır.

Bizi Arayın
×

Özel İndirimler İçin Şimdi Arayın

aquamizu whatsapp
×

Aquamizu Whatsapp İletişim

 • aquamizu whatsapp
  Ankara
 • aquamizu whatsapp
  Bursa
 • aquamizu whatsapp
  İstanbul
 • aquamizu whatsapp
  İzmir
 • aquamizu whatsapp
  Diğer İller