Skip links

Spor Yaparken Su Tüketimi Nasıl Olmalı?

Spor yaparken çok fazla sıvı kaybedilir. Kaybedilen sıvıyı yerine koyabilmek ve vücut dengesinin bozulmaması için spor yaparken su tüketimi nasıl olmalı iyi bilmek gerekir. Sporda çok fazla su kaybedip susuzluk yaşanırsa vücuda zararlı etkileri olur. Spor yaparken su tüketimini dengeleyememek sporcunun egzersizlerdeki performansını da düşür.

Sporda suyun önemi göz ardı edilirse dehidrasyon ve beraberinde performans düşüklüğü görülür. Su vücuttaki toksin maddeleri uzaklaştırdığı ve hücresel aktivitelerin devamlılığını sağladığından spor ve su birbirinden ayrılamaz. Sporla ilgilenen herkes yaptığı egzersizlerin yanı sıra suyu ihmal etmemelidir.

Spor Yaparken Su Tüketimi Nasıl Olmalı?

Spor yaparken vücut ısısı yükseldiğinden vücut terleyerek ısıyı düşürmeye çalışır. Terleme yoluyla bol miktarda sıvı ve mineral dışarıya atılır. Kaybedilen suyun ve mineralin vücuda geri alınması sağlık açısından önemlidir. Aksi halde yapılan spor sağlık değil rahatsızlık getirir. Bu nedenle her sporcunun spor yaparken su tüketimi nasıl olmalı bilerek davranması gerekir.

Spor yaparken uzun süre su içmemek vücut sıcaklığını ve kalbin ritminin artmasına neden olur. Belirli bir seviyeden sonra bu durum tehlikeli bir hal alabilir. Bu nedenle yalnızca susayınca değil spor yaparken belirli aralıklarla su içmek iyi olur. Su içen kişilerin sporda göstermiş olduğu performans daha yüksektir.

Arıtılmış su içerek ter yoluyla kaybedilen sıvı ve mineral tekrar vücuda alınarak dengenin bozulmaması sağlanır. Su arıtma cihazları mineral bakımından fakir olan şebeke suyunu özel filtresiyle mineral bakımından zengin hale getirir. Bundan dolayı sporcular musluk suyu yerine arıtılmış suyu tercih etmelidir.

Spor yaparken su tüketimi ortalama 30 dakikada bir 250 ml şeklinde olabilir. Eğer kilo vermeye yönelik spor yapılıyorsa uzmanlarca kaybedilen her 1 kg için 1,5 litre su tüketilmesi tavsiye edilir. Yapılan spora göre sporcu ne kadar su içeceğini belirleyebilir ancak hiçbir zaman su tüketmeyi ihmal etmemelidir.

Spor Yaparken Su İçilir Mi?

Kimileri spor yaparken su içmenin zararlı olduğunu düşünse de bu tamamen yanlış bir görüştür. Uzmanların görüşü ise spor yaparken su içilir yönündedir. Spor yaparken su içmek kan akışının azalması, vücut ısısının aşırı yükselmesi, kalp ritminin bozulması gibi pek çok riski azaltır.

Spor yaparken su içmek kaslar açısından da çok önemlidir. Sporda su içmek kasların daha iyi çalışabilmesini sağlar. Kaslar zayıflamadan su sayesinden enerji sağlayabilir. Ayrıca su içmek kas büyümesine de yardımcı olur. Yeterince su içmeyen kişilerin kasları hem boyut hem de güç bakımından zayıflar. Ağır egzersizler yaparken kas krampları oluşmaması için spor yaparken su içilir.

Spor yaparken yeterince su içmek çok önemlidir. Yapılan sporun türüne, harcanan efora göre içilmesi gereken su miktarı belirlenmelidir. Az su içmek zararlı olduğu gibi gereğinden fazla su içmek de spor yaparken zararlıdır. Belirli aralıklarla su içmek fazla yorulmadan tüm egzersizleri tamamlayabilmeyi sağlar. Bu nedenle spor yapan herkes yanında mutlaka temiz su bulundurmalıdır.

Spordan Sonra Su İçilir Mi?

Spor esnasında vücut fazlaca su kaybettiğinden spordan sonra su içilir. Spordan sonra hücrelerin yenilenmesi ve faaliyetlerini sorunsuz biçimde yerine getirebilmesi için su içmek gerekir. Spor yaparken su tüketimi planına spor sonrası da dahil edilmelidir. Yani sporda su içip çıktıktan sonra saatlerce su içmemek doğru bir davranış değildir.

Bizi Arayın
×

Özel İndirimler İçin Şimdi Arayın

aquamizu whatsapp
×

Aquamizu Whatsapp İletişim

 • aquamizu whatsapp
  Ankara
 • aquamizu whatsapp
  Bursa
 • aquamizu whatsapp
  İstanbul
 • aquamizu whatsapp
  İzmir
 • aquamizu whatsapp
  Diğer İller