Skip links

Musluk Suyu İçmek Zararlı Mı?

Suyun sağlık açısından önemi konusundaki bilinç her geçen gün artarken musluk suyu içmek zararlı mı sorusu akıllara takılmaktadır. İnsan vücudunun büyük bir çoğunluğu sudan oluştuğundan sağlıklı su içmek sağlıklı vücut anlamına gelir. Musluk suyunun yeterince sağlıklı olup olmadığı ise merak edilen konuların başında yer alır. Musluk suyunun zararlarını göz önünde bulunduran birçok kişi su arıtma cihazı kullanmaya başlamışken hala emin olamayanlar da vardır.

Musluk Suyu İçmek Zararlı Mı?

Ev, işyeri gibi yaşam alanlarına şebekeden gelen musluk suyu çok farklı kaynaklardan oluşur. Musluk suyu kaynağı olarak nehir, göl, baraj, yer altı suları gibi kaynaklar tercih edilir. Kaynaklardan yola çıkan su onlarca yıllık şehir alt yapılarından ve bina boru hatlarından geçerek ev ve işyerlerine ulaşır. Tüm bu taşınma sürecinde musluk suyunun içerisinde pek çok madde karışır.

Hem suyun çıkarıldığı kaynaktan hem de taşınma esnasında geçirdiği yollardan dolayı musluk sularının içerisinde sağlığa zararlı olan metal, toksik, kimyasal maddeler mevcuttur. Bu maddeler suyun renginde veya tadında belirgin oranda değişime neden olmadığından musluk suyu temiz su sanılıp içilebilir. Oysa musluk suyu sanıldığı gibi temiz değildir.

Musluk suyu içmek zararlı mı sorusunu yanıtlayacak olursak günümüz koşullarında musluk suları yeterince temizlenemediğinden sağlık açısından zararlıdır. Musluk suyunun içerisinde yer alabilen maddeler birçok sağlık sorununa yol açar. Musluk suyunun zararları içerisinden en yaygın olanları şöyledir:

 • Musluk suyunda bulunan arsenik, yemek borusu ve ciğerlerde rahatsızlık oluşturur.
 • Musluk suyunda bulunan tarım ve böcek ilaçları, kalp-damar hastalıklarından doğum sorunlarına kadar birçok hastalığa neden olur.
 • Musluk suyunda bulunan kurşun, cıva, alüminyum gibi metaller beyin, sinir sistemi, üreme hastalıklarına yol açar.
 • Musluk suyunda bulunan parazit ve virüsler salgın hastalıkların kolayca yayılmasını sağlar.

Ayrıca musluk suyunun ishal, mide bulantısı gibi daha birçok rahatsızlığa da yol açtığı bilinmektedir. Musluk suyunun zararlı etkilerinden korunabilmenin en güvenilir ve ekonomik yol su arıtma cihazı kullanmaktır. Su arıtma cihazları özel filtreleri sayesinde suyu temizleyip mineral bakımından zengin hale getiriler. Böylece her an her yerde temiz su erişimi mümkün olur.

Musluk Suyu İçilirse Ne Olur?

Musluk suyunun içerisinde sağlık açısından tehlike yaratan maddeler bulunur. Kaynağından, ikmal borularından ve hatta su depolarından musluk suyuna karışan maddelerin birçok sağlık sorununa neden olduğu uzmanlarca kanıtlanmıştır. Musluk suyu içilirse zararları hemen veya uzun yıllar içerisinde görülebilir.

Mesela musluk suyu içen birisinin mide bulantısı yaşaması hemen görülen bir rahatsızlıkken suda bulunan nitrat ve radyoaktif maddelerden dolayı kansere yakalanmak uzun sürede açığa çıkan bir rahatsızlıktır. Bu nedenle musluk suyu içmenin zararları hemen görülmeyince içmeye devam etmek yanlıştır. Sürekli olarak vücuda zararlı madde almak telafisi olmayan sağlık sorunlarına yol açar.

Bizi Arayın
×

Özel İndirimler İçin Şimdi Arayın

aquamizu whatsapp
×

Aquamizu Whatsapp İletişim

 • aquamizu whatsapp
  Ankara
 • aquamizu whatsapp
  Bursa
 • aquamizu whatsapp
  İstanbul
 • aquamizu whatsapp
  İzmir
 • aquamizu whatsapp
  Diğer İller