Skip links

İçme Suyu Ne Zaman Tükenecek?

İçme suyu ne zaman tükenecek sorusu araştırmacılar tarafından sık sık sorulan bir soru haline gelmiştir. İçme suyunun ne zaman tükeneceği bütün insanlığı ilgilendiren bir sorun olduğundan dolayı, suyumuzdan tasarruf etmemiz için neler yapmalıyız gibi bilgileri bilmemiz sayesinde suyumuzun ömrünü uzatabilir ve dünyamıza fayda sağlayabiliriz.

İçme Suyu Ne Zaman Tükenecek?

Su, yaşamımızı devam ettirebilmemiz için insanlığın başından itibaren en çok ihtiyacımız olan besin olmuştur. İnsan vücudu yemek yemeden yaklaşık 1 hafta kadar dayanabilir ancak su içmeden en fazla birkaç gün dayanabiliriz. Buradan da anlayacağımız üzere su insanlar ve diğer canlılar için olmazsa olmaz diyebileceğimiz bir besindir. Suyun bu kadar önemli olduğunu öğrendikten sonra ne zaman tükeneceğini de merak etmişsinizdir. İçme suyu ne zaman tükenecek sorusunun yanıtına gelin birlikte bakalım.

Gelecekteki durumumuzu öğrenebilmemiz için çeşitli sayıda araştırmalar yapılmıştır. İçme sularının ne zaman biteceği konusu ise uzun yıllar boyunca araştırılmıştır. Bu araştırmaların önemli isimlerinden olan Prof. Dr. İlker Angın’ın söylediklerine göre şuan ki su değeri 1346 metreküp olan bir kişi başına gereken su miktarının zamanla düşerek su açısından fakir bir ülke olacağımızdır. Bu nedenle içme suyunun 2050 yıllarına doğru tükeneceği düşünülmektedir.

Ülkemiz olan Türkiye, dünya da ev içerisinde en fazla su tüketen 3. Ülke olarak sıralanmıştır. Ev içerisinde bulaşık makineleri, banyolar, içtiğimiz su gibi gerekli alanlarda suyu fazla tükettiğimizden dolayı, uzmanlar gelecek yıllar için endişelenmektedir. Suyumuzu tasarruflu bir şekilde kullanırsak, suyun ömrünün çok daha fazla olacağını söyleyebiliriz. Bu nedenle ihtiyacımız olmadığında suları kapatmalı ve elimizden geldiği kadar az kullanmalıyız.

Kaç Yıllık Suyumuz Kaldı?

Hayatımızın olmazsa olmazlarından birisi olan suyun kaç yıllık suyu kaldığı son zamanlarda çok fazla merak konusu olmuştur. Araştırmacılar ve su ile ilgilenen bilim insanları tarafından bulunan suyun yaklaşık 2050 yılında tükeneceğini düşünürsek, suyumuzun 28 yıl ömrünün kaldığını söyleyebiliriz. 28 yıl sonra su konusunda kıtlık çekme ihtimalimiz çok yüksektir.

Su tüketimini en aza indirirerek, suyumuzun ömrünü uzatmamız mümkündür. Türkiye içerisinde kullanılan suyun en fazla harcandığı yer sulamalar olarak kaydedilmiştir. Sulama yöntemlerinde yaklaşık %50 su kaybı, bir diğer yöntem olan damla sulama yönteminde ise %15 su kaybı olduğu gözlemlenmiştir.

Basit bir örnek vermek gerekirse Aquamizu Water Alkali cihazını kullandığınızı varsayacak olursak birkaç yıldan daha fazlasını sevdikleriniz ve kendiniz için uzatabilirsiniz. Sadece siz değil, çevreniz de kaliteli, gereksiz su tüketmeyen su arıtma cihazlarını kullandığında ise onlarca yıl daha içme suyu sıkıntısından uzak olabiliriz. İçme suyu ne zaman tükenecek sorusunun yanıtı onu kullananlara ve kullanma yöntemlerine bağlıdır.

Su Arıtmanın Suyun Ömrüne Etkisi

İçme suyu ne zaman tükenecek bildikten sonra su arıtma cihazlarının suyun ömrüne etkisini de bilmek isteyeceksinizdir. Su arıtma cihazları, suyun içerisinde bulunan kum, kir, tortu gibi pislikleri arındırarak bizlere en temiz suyu sunarlar. Bu sayede büyük ölçüde tasarruf sağlayarak, yapılabilecek olan israfı önler.

Su arıtma cihazlarının atık olarak attığı su, normal şartlara göre pis olan ve kullanılamayacak olan bir sudur. Aquamizu sayesinde suyun en temiz ve güzel tatlı haline ulaşmanız artık çok kolay. Doğal filtrelerden oluşan su arıtma cihazlarımız ile suyunuzu içtiğinizde, önceden içtiğiniz sulardan ne kadar farklı olduğunu sizde fark edeceksiniz.

Bizi Arayın
×

Özel İndirimler İçin Şimdi Arayın

aquamizu whatsapp
×

Aquamizu Whatsapp İletişim

 • aquamizu whatsapp
  Ankara
 • aquamizu whatsapp
  Bursa
 • aquamizu whatsapp
  İstanbul
 • aquamizu whatsapp
  İzmir
 • aquamizu whatsapp
  Diğer İller