Skip links

Günde Kaç Litre Su İçilmeli?

Su içmenin sağlık açısından ne kadar önemli olduğunun herkes farkındadır. Yeterli miktarda su içip içmediğini bilmek isteyenler günde kaç litre su içilmeli merak eder. Uzmanlar tarafından vücuda yeterli miktarda ve temiz su alınması konusunda uyarı yapılır. Sağlıklı bir yaşam için yeterince su içmek gerekir. Bu nedenle her gün belirli bir litrenin altında düşmeden su içilmelidir. Yeterince su içmemek vücudun dengesini bozar.

Günde Kaç Litre Su İçilmeli?

Hücrelerin ve organların işlevlerini yerine getirebilmesi için su gerekir. Vücutta gerçekleşen her bir işlemde suyun katkısı vardır. Gereğinden az su içmek vücudun dengesinin bozulmasına sebep olur. Vücudun dengesi bozulmaya başladığında peşi sıra gelen hastalıklar saymakla bitmez. Yani susuz kalmak pek çok hastalığın başlangıç nedenidir.

Suyun vücut açısından bu denli önemli olduğunu bilen pek çok kişi günde litre su içilmeli bilmek ister. Bir kişinin günlük su ihtiyacı yaşına, kilosuna, cinsiyetine, sağlık durumuna, kullandığı ilaçlara, iklime vs. göre değişiklik gösterir. Bundan dolayı günde ne kadar su içilmesi gerektiğine herkes için geçerli kesin bir cevap vermek mümkün değildir.

Su tüketimi üzerine yapılan araştırmalara göre yetişkin bir kadının günlük 2,8 litre, yetişkin bir erkek ise 3,8 litre su içmelidir. Ortalama olarak konuşmak gerekirse yetişkin bir insan günde 3 litrenin altında düşmeden su içmelidir. Tabi ki içilen suyun temiz ve sağlıklı oluşu da çok önemlidir.

Hangi Sıklıkla Su İçilmeli?

Aşırı hareket içermeyen, gündelik işlerle bezeli olan bir günde ortalama olarak 2,5-3 litreye yakın su vücuttan kaybedilir. Kaybedilen suyun bir kısmı yiyecek, içeceklerle karşılanır. Yine de yiyecek ve içeceklerle vücuda yeterince su alınması mümkün değildir. Bu nedenle belirli sıklıklarda su içilmesi gerekir.

Vücutta %1-2 oranında su kaybı olduğunda susama hissi oluşmaya başlar. Uzmanlar susama hissinin oluştuğu anda su tüketilmesi gerektiğini ifade eder. Günlük koşuşturma ve iş yoğunluğu nedeniyle birçok insan susadığı anda su içmeyi unutur. Bundan dolayı insanlar, kendisine belli sıklıklardan oluşan su içme alışkanlığı oluşturmak ister.

Günde ortalama 3 litre su içebilmek için uyanık olunan zaman diliminde her 1-1,5 saatte bir su içmek iyi olur. Sabah uyanıldığında güne su içerek başlamak gece boyunca dışarı atılan suyu yerine koymak için tavsiye edilir. Su içmek için öğünlerden 30 dakika önce su içmek tavsiye edilen su içme zamanlarındandır. Su içmeyi unutan kişiler bunu alışkanlık haline getirebilmek için uygulamalardan ve hatırlatıcı tekniklerden yararlanabilirler.

Bizi Arayın
×

Özel İndirimler İçin Şimdi Arayın

aquamizu whatsapp
×

Aquamizu Whatsapp İletişim

 • aquamizu whatsapp
  Ankara
 • aquamizu whatsapp
  Bursa
 • aquamizu whatsapp
  İstanbul
 • aquamizu whatsapp
  İzmir
 • aquamizu whatsapp
  Diğer İller