Skip links

Ters Ozmos Nedir?

Ters ozmos en bilinen su arıtma yöntemlerinden bir tanesidir. Hücrenin madde alışverişinde hücre zarının kullanmış olduğu bu yöntem, su arıtma cihazları tarafından da kullanılmaktadır. Temiz su içebilmek için su arıtma cihazı taktırmak isteyenler ters ozmos nedir, nasıl çalışır merak etmektedir. Sağlıklı su içebilmek ters ozmos teknolojisi hakkında merak edenleri birlikte inceleyelim.

Ters Ozmos Nedir?

Ters ozmos, suya yüksek basınç uygulayarak içerisinde yer alan mikropartiküllerin ve ağır metallerin ayrıştırılmasını sağlayan filtreleme işlemidir. Birçok su arıtma cihazı sisteminde kullanılan ters ozmos yöntemi, önceki filtreleme işlemlerinden kaçabilecek küçük boyutlu ve zararlı olan maddeleri sudan arındırma konusunda oldukça başarılı sonuçlar verir.
Yaşayan hücre zarından esinlenerek kullanıma sunulmuş olan ters ozmos, suda çözülmüş halde bulunan veya askıda kamış olan kimyasal maddeleri, bakterileri, parazitleri sudan alınarak içilmeye uygun bir su haline getirir. Ters ozmos yalnızca içme suyu üretiminde kullanılmaz; sanayi işlemlerinde de sıklıkla başvurulan bir arıtma yöntemidir.

Ters Ozmos Nasıl Çalışır?

Su arıtma cihazları suyu temiz ve içilebilir hale getirebilmek için suyu birçok filtreden geçirir. İlk aşamadaki filtreler sudaki kir, pas, kum, kireç, tortu gibi suyu çeşitli pisliklerden arındırır. Tüm bu arıtmaya rağmen su hala istenilen temizlikte değildir. Ardından su, ters ozmos işlemi uygulanan membran fitreden geçer.
Ters ozmos işleminde su pompalanarak basıncı artırılır. Yüksek basınçtaki su membranlardan geçilir. Yarı geçirgen membranlar temiz suyu geçirirken tuz, ağır metal, bakteri, çözünmüş iyonlar ve kimyasalların geçişine izin verilmez. Yani suda kirletici herhangi bir madde kalmaz. Kısacası ters ozmos teknolojisi sayesinde su arıtma cihazlarından kolayca temiz su elde edilebilir.

Ters Ozmos Sağlıklı Mı?

Su arıtma cihazı kullanmak isteyen birçok kişi ters ozmos hakkına etrafta dolaşan yanlış bilgiler nedeniyle önyargıya sahiptir. Bu nedenle ters ozmos sağlıklı mı değil mi diye birçok tartışma mevcuttur. Şunu diyebiliriz ki ters ozmos sağlıklıdır. Ters ozmosun insan sağlığını tehdit edebilecek herhangi bir sonucu yoktur.
Ters ozmos sayesinde suda bulunan kurşun, baryum, krom, sodyum, nitrat, nitrit, selenyum gibi maddeler sudan uzaklaştırılır. Tüm bu maddeler insan sağlığını tehdit eden hastalıklara yol açabilmektedir. Böylece ters ozmosun sağlığımızı koruduğunu söyleyebiliriz.

Bizi Arayın
×

Özel İndirimler İçin Şimdi Arayın

aquamizu whatsapp
×

Aquamizu Whatsapp İletişim

 • aquamizu whatsapp
  Ankara
 • aquamizu whatsapp
  Bursa
 • aquamizu whatsapp
  İstanbul
 • aquamizu whatsapp
  İzmir
 • aquamizu whatsapp
  Diğer İller