Skip links

Su Zehirlenmesi Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Hayatımızı devam ettirmek konusunda ihtiyaç duyduğumuz en önemli gıda ürünü sudur. Su zehirlenmesinin adını bile duymak hayati bir sorun olduğunu anlamak için yeterli olacaktır. İçtiğimiz suyun bize yarar değil zarar vermesine su kirliliğinden alışık olsak da insanlar için zehirlenme terimi biraz ağır gelebilir.

Su Zehirlenmesi Nedir?

Suya ulaşmak insanların temel ihtiyacı ve hakkıdır. Soğuk, açıklık gibi sorunlar bizlerin hayatına son verecek kadar büyük sorunlardır ancak hiçbirisi susuz kalmak kadar ölümcül değildir. İnsanoğlu susuz yaşama dayanamaz. Öyleyse su zehirlenmesi nedir ve nasıl ortaya çıkar diye düşünüyor olabilirsiniz. Su zehirlenmesi tahmin edilenin aksine sudan kaynaklanmaz. Kullanım hatasından kaynaklanır.

Su zehirlenmesi suyun gerektiğinden çok daha fazla tüketilmesi sonucu ortaya çıkan bir hastalıktır. Aşırı tüketim sanıldığı gibi bir iki bardak gibi basit artışlar değildir. Litrelerce suyun ihtiyaç olmamasına rağmen tüketilmesi sonucunda suyu tüketen insanda su zehirlenmesi belirtileri gözlemlenebilir. Suyun aşırı miktarda alınması kişinin kanını doğrudan etkiler ve kandaki sodyum ve mineral oranını düşürür.

Su Zehirlenmesi Belirtileri

Su zehirlenmesinin neden kaynaklandığını ve nasıl ortaya çıktığını anlatmaya çalıştık. Su zehirlenmesi belirtilerini öncesinden takip ederek başınıza gelenlerin su zehirlenmesi kaynaklı olup olmadığını kolayca anlayabilirsiniz. Vücuda aşırı su girmesi kandaki minerallerin oranında büyük bir düşüklüğe neden olur ve bu düşüklük minerallerin faydalarını yok sayar.

 • Baş Ağırısı
 • Mide Bulantısı
 • Ödem
 • Zihinde Yavaşlama ve Bulanıklık
 • Terleme
 • Gerginlik
 • Halsizlik
 • İshal
 • Ritim Bozuklukları

Kanınızdaki değişikliğin sonucu olarak kalp ritminiz, kan akış hızınız, düşünce hızınız doğrudan etkilenecektir. Listemizde yazan su zehirlenmesi belirtilerinin normal işleyişlerinden çok çok daha aşırı olarak yaşandığını unutmamalısınız. Su içtikten sonra tuvalete gitmek, terlemek su zehirlenmesi olduğunuzu göstermez. Belirtilerinin çoğunu ve aşırı şekilde gözlemlediğiniz anda bir uzman hekimle görüşmelisiniz.

Su Zehirlenmesi Tedavi Yöntemleri

Su zehirlenmesi belirtilerinden anlayabileceğiniz gibi su zehirlenmesi tedavisi doğrudan mümkün değildir. Artık yaşanan yaşanmıştır ve hastanın vücudunda gereğinden çok fazla su bulunmaktadır. Bu durumu atlatmak yerine durumun neden olduğu sorunları ortadan kaldırmakla ilgilenmek gerekmektedir. Öncelikle su zehirlenmesi tedavi yöntemlerinin uzman hekimlerce uygulanması gerektiğini unutmamalısınız.

Hastanın teşhisi konulduktan sonra yatışı yapılır ve vücuttaki fazla suyun atılması için çalışmalara başlanır. Kandaki vitamin, mineral eksikliği giderilmeye çalışılır. Suyun vücudunuzda oluşturduğu komplikasyonlardan kurtulmak için farkı yöntemler denenir ve sonunda fazla olan suyun vücuttan atılması sağlanır. Kanınız ve vücudunuzdaki su normale döndüğünde tedavi başarıyla sonuçlanmış demektir.

Su Zehirlenmesi Kaç Litre İle Olur?

Su zehirlenmesinin doğrudan kaç litre su içtiğinizle bir alakası yoktur. Her insan için aşırı suyun farklı bir litresi, miktarı vardır. Kişinin alışkanlıklarına, yaşam standartlarına, ne kadar su tükettiğine, sağlığına göre su zehirlenmesinin oluşacağı litre farklılık göstermektedir.

 • İlaç Tüketimi: Vücudunuzdaki su oranını aşırı arttıracak, suyun dışarı atılmasını engelleyecek ilaçların sık ve fazla kullanılması da su zehirlenmesine neden olabilir.
 • Spor Ürünleri: Suyun dışarı atılmasını engellemek amacıyla tüketilen, böbreklere ekti eden spor ürünleri, spor sıvıları da hatalı kullanımlarda su zehirlenmesine neden olabilir.
 • Böbrek Yetmezliği: Böbreklerin yetersiz kaldığı durumda ihtiyaç fazlası su dışarı atılamaz. Vücutta biriken su, su zehirlenmesine neden olabilir.
 • Aşırı Su Tüketimi: Aşırı su tüketimi su zehirlenmesine en sık etki eden faktörler arasındadır.

Gördüğünüz gibi insanlar dikkatli olmadıklarında su zehirlenmesi sadece biraz uzağımızda beklemektedir. En ufak ilaç tüketimi hataları, gereğinden fazla ürün tüketimi, su ihtiyacının abartılması gibi durumlarda su zehirlenmesi ile karşılaşmanız çok nadir görülen bir durum değildir. Hazırlıklı ve bilgili olmalısınız.

Su Zehirlenmesinden Nasıl Uzak Durulur?

Su zehirlenmesinden uzak durmanın, sevdiklerinizi uzak tutmanın birçok farklı yolu vardır. Öncelikle su zehirlenmesi kaç litre ile olur adlı başlığımızdaki tüm maddelerden uzak durmak zehirlenmeden kurtulmanın en temel şartlarındandır. Bu şartları karşıladıktan sonra hala su zehirlenmesinden uzak durmak için farklı yöntemler arıyorsanız Aquamizu su arıtma cihazlarını kullanabilirsiniz.

Aquamizu su arıtma cihazları doğal kaynağından çıkmış kadar doğal ve temiz suyu sizlerle ve sevdiklerinizle buluşturacaktır. Bu buluşmanın etkisiyle suya karşı olan sevginiz ve beklentileriniz dengelenecektir. Vücudunuz sağlıklı suya ulaştığından aşırı su tüketimi isteğini terk edecek hatta böbrek hastalıklarına yakalanma riskiniz de büyük ölçüde düşecektir.

Su Zehirlenmesi Kaç Günde Belli Olur?

Su zehirlenmesi şüphesi taşıyan insanlar doğal olarak ilk olarak su zehirlenmesi belirtileri ve tedavi yöntemlerini araştırmaya çalışıyorlar. Ancak yaşadığınız sağlık sorununun bir çözüme kavuşması için öncelikle su zehirlenmesi kaç günde belli olur sorusuna yanıt bulmalısınız. Kaç gün içerisinde ilgili belirtileri gösterme ihtimaliniz olacağını öğrenmelisiniz.

Kalabalık gruplarda görülen Ankara su zehirlenmesi, Bursa su zehirlenmesi gibi musluk suyundan kaynaklanan zehirlenmeler de belirtiler gün içerisinde kendisini yavaş yavaş gösterir, bazı bünyelerde belirtiler bir sonraki güne kalabilir. Bireysel, aşırı tüketim kaynaklı su zehirlenmelerinde ise 2-4 saat arasında belirti gösterme ihtimali oldukça yüksektir diyebiliriz.

Bizi Arayın
×

Özel İndirimler İçin Şimdi Arayın

aquamizu whatsapp
×

Aquamizu Whatsapp İletişim

 • aquamizu whatsapp
  Ankara
 • aquamizu whatsapp
  Bursa
 • aquamizu whatsapp
  İstanbul
 • aquamizu whatsapp
  İzmir
 • aquamizu whatsapp
  Diğer İller