Skip links

Mikroplastik Nedir? Zararları Nelerdir?

Mikroplastik nedir diye soruyorsanız son zamanda su kirliliği, çevre kirliliği hakkında birçok içerik okumuşsunuz veya duymuşsunuz demektir. İçme suyuna karıştığında en yavaş ama en çok zararı veren maddelerden birisi olan mikroplasiktilerden nasıl uzak duracağınızı öğrenmelisiniz.

Mikroplastik Nedir?

Mikroplastik, mikroskobik boyuttaki plastik parçacıkları ifade eden bir terimdir. Genellikle çıplak gözle görülemeyecek kadar küçük olan bu plastik parçacıkları, çevremizde yaygın bir şekilde bulunur. Mikroplastikler, iki ana kategoriye ayrılabilir. Mikroplastik nedir?

 1. Primery Mikroplastikler: Bu plastikler özellikle mikroplastik boyutunda üretilmiştir. Örneğin, bazı kişisel bakım ürünlerinde kullanılan mikro boncuklar veya mikroplastik parçacıklar, bu kategoride yer alır.
 2. Sekonder Mikroplastikler: Bu plastikler başlangıçta daha büyük plastik ürünlerin parçalanması veya çevreye atılması sonucu küçük parçalara ayrılan plastiklerdir. Denizde yüzen bir plastik şişenin zamanla dalgalar ve güneş etkisiyle parçalanarak mikroplastiklere dönüşmesi gibi.

Mikroplastikler, çevresel endişelere yol açar çünkü denizler, nehirler, toprak ve hava yoluyla çevremize yayılabilirler. Bu plastikler, doğada yavaşça parçalanırken çevre üzerinde birçok olumsuz etkiye neden olabilirler. Örneğin, sucul ekosistemlerde yaşayan canlıları tehlikeye atabilirler ve gıda zincirine girebilirler, nihayetinde insanlar tarafından tüketilebilirler.

Mikroplastikten Nasıl Uzak Durulur?

Birçok farklı nedenle içme suyunuza Mikroplastik karışmış ve siz bunu fark edememiş olabilirsiniz. Bu konuda asıl değerli olan suyunuza karışması muhtemel, gözle görülmesi mümkün olmayan cisimleri fark etmeniz değil, fark edemeyeceğimiz cisimler hakkında neler yaptığınız, nasıl önlemler aldığınızdır. Mikroplastiklerden uzak durmak istiyorsanız Aquamizu tezgah altı su arıtma cihazlarından bir tanesini kullanabilirsiniz.

Sizlerle paylaştığımız arıtma cihazlarının tamamı bir daha asla Mikroplastik nedir diye sormamanız, sormaya ihtiyaç duymamanız için özenle üretilmiştir ve kullanılma sunulmuştur. Cihazlarımızın sahip olduğu filtreleme sitemi sayesinde suyunuza kesinlikle mikroplastik karışamaz. Aquamizu bu konuda da sizleri ve ailenizi savunuyor.

Bizi Arayın
×

Özel İndirimler İçin Şimdi Arayın

aquamizu whatsapp
×

Aquamizu Whatsapp İletişim

 • aquamizu whatsapp
  Ankara
 • aquamizu whatsapp
  Bursa
 • aquamizu whatsapp
  İstanbul
 • aquamizu whatsapp
  İzmir
 • aquamizu whatsapp
  Diğer İller