Skip links

Saf Su İçilir Mi?

Doğallık ve saflık kelimeleri hayatlarında olumlu değişiklikler yapmak isteyen insanlar tarafından sıklıkla karıştırılabiliyor. Saf su içilir mi diye merak eden insanlar arasındaysanız ve saf suyun temiz, doğal kaynak su olduğu gibi bir fikre sahipseniz çok şaşıracağınıza şimdiden garanti verebiliriz.

Saf Su İçilir Mi?

Uzaktan bakıldığında, kelime anlamı incelendiğinde saf suyun kulağa ne kadar hoş geldiğini ve susuzluğunuzu gidermek için ideal göründüğünün farkındayız fakat saf su canlılar tarafından kullanılmak, tüketilmek üzere üretilmiş, kirlilikten arınmış bir üründür. Saf suyun kullanım amacı bizim su ihtiyacımızı gidermek değildir ama hala merak ediyor olabilirsiniz, saf su içilir mi?

Net bir yanıt vermek gerekirse saf su içilmez, içilmemelidir. İçeriğimizde de bahsettiğimiz gibi saf suyun hayatımızda olmasının nedeni kesinlikle onu tüketmemiz değildir. İçtiğimiz suda doğallığı, temizliği, güzel tadı ve kokuyu arıyorsak su arıtma cihazları ile arıtılmış suyu tercih etmelisiniz. Çünkü saf su bu isteğinizi kesinlikle karşılamayacaktır.

Saf Su Nerelerde Kullanılır?

Saf su içilir mi sorusuna içilmemesi gerektiği konusunda net bir yanıt verdik peki saf su tüketimi hakkındaki görüşler bu kadar netken saf su nerelerde kullanılır, hangi amaçla hayatımızdadır. İçemeyeceğimizi söyledik ama saf suların hayatımızın birçok alanında kullanıldığını ve biz insanlara yardımcı olduğunu söyleyebiliriz.

 • İlaç Üretiminde,
 • Soğutma Sistemlerinde,
 • Akü Sistemlerinde,
 • Ütü ve Benzeri Sıcak Ürünlerde,
 • Plastik Üretiminde saf su kullanılmaktadır.

Listemizde incelediğinizde görebileceğiniz gibi üretim alanının birçok farklı sisteminde saf su kullanılmaktadır fakat bu suyun içilmesi, tüketilmesi kesinlikle mümkün değildir. Bizlerin su olarak tanımladığı sıvının asıl adının “içme suyu” olmasının nedeni de tam olarak budur çünkü saf su içilemez.

Saf Su İçilirse Ne Olur?

Saf suyun tüketilmesi içme suyunun hayatımıza kattığı neredeyse tüm pozitif etkilerin ani şekilde negatife dönmesiyle sonuçlanır. Yani saf su içilirse ne olur diyorsanız ilk olarak sindirim sisteminizde büyük problemlerle karşılaşabileceğinizi söyleyebiliriz. Zaman içerisinde sadece sindirim değil tüm sisteminiz zarar görmeye ve sorun yaratmaya başlayacaktır.

Sadece sindirim sistemiyle kalmaz, saf su içilirse ne olur gibi bir soru soracak duruma geldiğinizde vücudunuzun elektoliz dengesi bozulmaktadır. Tükettiğimiz suyun içerisinde bulunan vitaminleri mineraller ile oluşan elektroliz dengesi ancak temiz ve sağlıklı suyla kendisini korumaktadır. Elektroliz dengesi zayıf insanlara önerebileceğimiz en iyi su arıtma cihazı da Aquamizu Water Alkali’dir.

Arıtılmış Su Saf Su Mudur?

Temizliğiyle, doğallığıyla ve lezzetiyle fark yaratacak suyun arıtılmış su olduğunu söylemiştik. Arıtılmış suyu överken temiz, doğal, kaynak suyu gibi terimler kullanıldığının ve bu kullanılan sıfatların sözlük anlamı olarak saf suya çok yakın hissettirdiğinin farkındayız ama ne yazık ki durum bu kadar basit değil. Saf su kimya derslerinden bildiğimiz gibi klasik “H20” iken arıtılmış su içme suyudur.

Saf suyun canlılar tarafından tüketilmesi kesinlikle önerilmez. Aynı saf alkolün sadece tıbbı olarak kullanılırken hayatımızda alkolün tüketilmesi gibi saf su da tüketilmemelidir. Arıtılmış sular ise bütün sağlık örgütleri tarafından onaylanmış şekilde içtiğiniz suyun kalitesini arttırır ve temizliğini sağlar. Bu durumda kolaylıkla söyleyebiliriz ki arıtılmış su saf su değildir.

Saf Su Nedir?

Saf su laboratuvar ortamında tüm organik ve inorganik maddelerden ayrıştırılmış sudur. Özellikle kimya laboratuvarlarında kullanılır ve temel amacı çözelti, çalışma yapmaktır. Deneylerde kullanılan sıvının içerisinde organik, inorganik madde olmamasının deneyde tepkimeye yol açmaması gibi bir faydası vardır.

Bu faydanın temelinde saf su tüketilmek için değil üretimde ve deneysel alanlarda kullanılmaktadır. Saf su içilir mi adlı içeriğimizin sonuna geldik. Saf su ve arıtılmış su arasındaki farklara, doğru bilinen yanlışlara, bilinmeyenlere dikkat çekmeye çalıştık. Umarız aradığınız soruların tamamı için tatmin edici yanıtlar bulabilmişinizdir.

Bizi Arayın
×

Özel İndirimler İçin Şimdi Arayın

aquamizu whatsapp
×

Aquamizu Whatsapp İletişim

 • aquamizu whatsapp
  Ankara
 • aquamizu whatsapp
  Bursa
 • aquamizu whatsapp
  İstanbul
 • aquamizu whatsapp
  İzmir
 • aquamizu whatsapp
  Diğer İller